אסטרטגיה שיווקית במדיה החברתית בארגונים גדולים, עסקים קטנים ובינוניים, נותני שירותים, יצרנים, משווקי מוצרים, יזמים וכל פעילות עסקית אחרת חייבת בתכנון מראש הכולל את הגדרת המטרות, הגדרת קהלים, בניית שפה ויזואלית אחידה, וניטור שוטף של הפעילות.

במאמר זה נדבר על  בניית אסטרטגיה שיווקית במדיה החברתית ואיך לבצע זאת במספר שלבים פשוטים.

הרשת החברתית כוללת זירות רבות הכוללות קהלים שונים ומגוונים. כל תגובה, ציוץ, שיתוף ופוסט שאנו מפיצים חייב להיות חלק מתוכנית שיווקית כוללת, מוגדרת מראש עם יעדים ברורים. עלינו לדעת בדיוק איזה מסר להפיץ ובאיזו מדיה, באיזה יום ושעה ועוד החלטות רבות שיש לקחת בחשבון בעת בניית האסטרטגיה השיווקית.

אז מה זו בעצם אסטרטגיה שיווקית במדיה החברתית?

במילים פשוטות, אסטרטגיה שיווקית במדיה החברתית היא כלל הפעולות שיש לבצע לצורך השגת המטרה. לשם כך, יש להגדיר כמובן מטרה ברת השגה, להכיר את המתחרים, להכיר את הקהל ולדעת באיזו מדיה הוא נמצא ומה מאפייני הגלישה שלו, להבין את השוק וכיצד אנו הולכים לפעול על מנת להוביל בתחרות, מהם שלבי הביניים להשגת המטרה, באילו כלים נשתמש בדרך ועוד.

הרעיון הוא להציב מטרת על ולפרט לפרטי פרטים, ככל שניתן, את האמצעים ואבני הדרך שיובילו אותנו להשגת המטרה. התוכנית השיווקית תסייע לנו לעקוב אחר הקמפיין ולמדוד את הצלחתו (או כשלונו) במהלך הדרך, לבצע שינויים ושיפורים והכל – על מנת להשיג את המטרה באופן האפקטיבי ביותר.

שלב ראשון: הגדרת מטרות ויעדים

שיווק במדיה החברתית ללא יעדים מוגדרים נועד לכישלון מראש. היעדים הם כלי המדידה החשוב ביותר של הקמפיין ועליהם לשרת האסטרטגיה השיווקית הכוללת של הארגון.

לדוגמא, נניח שאחד היעדים שלנו הוא יצירת מודעות ועניין במותג מסוים – האסטרטגיה במקרה זה תכלול בחירה של הרשת או הרשתות הרלוונטיות, עיצוב גרפי ומסר, כמות פוסטים שבועיים, יעדים לכמות שיתופים, לייקים, תגובות ועוד. כאשר אנו מגדירים זאת לפרטי פרטים, ניתן לעקוב ולמדוד זאת ביתר קלות.

השיטה המומלצת היא לעבוד בגישת S.M.A.R.T – Specific, Measurable, Attainable, Realistic, Timely:

  • ממוקד – מטרת הקמפיין חייבת להיות ממוקדת. הרבה יותר קל להשיג מטרה ממוקדת ממטרה כללית כמו "להשיג יותר לידים". לצורך כך עלינו להגדיר מי הקהל שלנו, מה אנו רוצים להשיג, באיזו מדיה להשתמש, מתי להפיץ את המסרים, מה הדרישות וההגבלות הקיימות בטקטיקה שבחרנו והחשוב ביותר – איזו תועלת מקבל הלקוח שלנו מהמסר שאנו מפיצים.
  • מדיד – כל פעולה שמתבצעת במהלך הקמפיין חייבת להיות מדידה על מנת שיהיה באפשרותנו להבין אילו פעולות אפקטיביות ואילו פחות, לוודא שאנו נמצאים במסלול הנכון להשגת היעד.
  • בר השגה – על הצעדים וההחלטות שבחרת לבצע במהלך הקמפיין להיות נגישים מבחינת תקציב הפרסום, אפשרויות הפרסום, משך הזמן לפרסום, יעדי החשיפה ועוד.
  • מציאותי – היעדים חייבים להיות מציאותיים, אפשר לשאוף גבוה, אבל להבין איך הדברים פועלים ולדעת לכוון לתוצאות הגיוניות במסגרת מגבלות הפרסום.
  • זמן מוגדר – מסגרת הזמן של הקמפיין חייבת להיות מוגדרת מראש ולתחום בתוכה את כלל הפעולות שיש לבצע. גידול של 30 לקוחות בחודש יכול להיות הצלחה כבירה בעוד שאותם 30 לקוחות בשנה ייחשב לכישלון.

שלב שני: ניתוח מצב קיים

לפני שנחליט על אסטרטגיה שיווקית עלינו לקבל תמונת מצב על הפעילות החברתית הקיימת. האם יש לנו פרופילים פעילים, האם הם מתוחזקים נכון וכיצד הם משרתים אותנו. לאילו קהלים הם פונים, האם המסרים המעוברים בהם נכונים ועוד…

ברגע שאנו מבינים טוב יותר את המצב הקיים, אנו יכולים להחליט אילו ערוצי מדיה יישארו, יימחקו, ישודרגו וכו באופן שיתאים לאסטרטגיה החדש השלנו.

כמו כן, עלינו להגדיר בדיוק מה אנו מצפים מכל פלטפורמה חברתית ואיזו מטרה היא משרתת. הגדרה זו תשפיע בהמשך על מאמצי הפרסום ומשאבי הפרסום בכל מדיה. למשל, האם יש צורך בחשבון אינסטגרם ואם כן, איזה מסר עליו להעביר?

שלב שלישי: שדרוג ובניית חשבונות קיימים

לאחר שקיבלנו תמונת מצב על פעילות הקיימת, יש להגדיר איזה מדיה משרתת אותנו באופן הטוב ביותר ובאילו ערוצים לפעול. יש לעבור באופן ייסודי על כל ערוץ רלוונטי ולהמיר אותו (מבחינה גרפית ומילולית) לשפת האסטרטגיה החדשה. חשבונות קיימים יש לשדרג וחשבונות חדשים לפתוח ולהפעיל כראוי בהתאם למה שאנו מנסים להעביר ולמטרות שאנו רוצים להשיג. יש לזכור שכל ערוץ מדיה הינו בעל מאפיינים שונים ויכול לשרת אותנו למטרות שונות ולכן אין לבנות אסטרטגיה אחידה ולהריץ מסרים דומים בכל הפלטפורמות, אלא להתאים את המסר בכל פלטפורמה באופן ממוקד למאפיינים שלה.

שלב רביעי: בניית לוח זמנים ותוכנית פעולה

פוסטים ותמונות כשלעצמם, לא אפקטיביים ללא תכנון ולוח זמנים מסודר. אנו נרצה לבנות תוכנית שתיתן מענה לשאלה איזה תוכן אנו מתכוונים להעלות, באיזו תדירות ומתי? מי קהל הידע של כל פוסט, מי אחראי ליצירת התוכן, איך מפיצים את התוכן (קבוצות, פרסום ממומן וכו').

מומלץ  ליצור לוח זמנים באקסל, שבו תהיה מפורטת תוכנית העבודה לפי ימים ושעות וכך יהיה ניתן לעקוב אחר הביצוע ולראות שאנו מבצעים את התכנון כהלכה.

בעוד שאין הגדרה מדויקת למה מותר לעלות ובאיזו תדירות, הגיוני מאוד להניח שמסרים שיווקים בלבד בתדירות גבוהה מדיי לא ייצרו קמפיין מוצלח ולכן יש לבדוק (למשל אצל המתחרים) באיזו תדירות מופצים המסרים, אילו תכנים נוספים מעלים שם (למשל שיתופים ממקורות אחרים) ובאופן כללי, לקבל מושג על אסטרטגיות השיווק של המתחרים.

שלב חמישי: מדידת ביצועים

השלב החשוב ביותר בקמפיין הוא מדידת הביצועים. פייסבוק למשל מציעה פלטפורמה מצוינת למדידת ביצועים ודיווח, בפלטפורמות אחרות אפשר להשתמש בעזרים חיצוניים כמו למשל שימוש בקיצורי URL על מנת לקבל סטטיסטיקה על מספר ההקלקות. ישנם גם אתרים המצעים (בחינם ובתשלום) סטטיסטיקת ביצועים וניתוחים לפעילות חברתית. ניתן גם לשאול לקוחות קיימים או קהל יעד באמצעות סקרים ופידבקים.

החשוב ביותר הוא לזכור שבעוד אסטרטגיה אמורה להיות עקבית בטווח הקצב לפחות, טקטיקות ודרכי פעולה יכולים להשתנות בכל עת ולכן יש להיות עם יד על הדופק ולהתאים את דרכי הפעולה לאור התוצאות והבדיקות הנעשות במהלך הקמפיין.