מחנק האשראי במשק מוביל לכך שיותר ויותר עסקים קטנים ובינוניים נתקלים במגבלות אשראי במערכת הבנקאית, בין היתר מהסיבה שהבנקים מנסים לצמצם את הסיכון שלהם באמצעות חשיפה לאשראי במגזרים בסיכון, ביניהם העסקים הקטנים.
אחד הפתרונות המוצעים שבא להתגבר על מחנק זה הוא קרן הלוואות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים אשר מציעה הלוואה לעסק בערבות מדינה עם יתרונות רבים על פני הלוואה לעסק במסלול הרגיל.

אז מהי אותה הלוואה לעסק שניתנת בערבות מדינה ?

כתוצאה מהבנה של המדינה שמגזר העסקים הקטנים הוא אחד ממנועי הצמיחה של המשק, היא שמה לה למטרה לעודד יזמים ובעלי עסקים קטנים במטרה לייצב את המגזר ואף להגדיל אותו ולייצר מקומות תעסוקה למשק. בעקבות כך בצמיחה הוחלט על הקמת מספר קרנות סיוע לעסקים אשר המרכזית שבהם היא קרן הסיוע לעסקים שמעניקה הלוואה לעסק בערבות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים. הלוואה לעסק באמצעות המדינה יכולות לנוע מ 100,000 ₪ (ובמקרים מסוימים אף פחות מכך) ועד 8 מיליון ש"ח במספר מסלולים – מסלול השקעות (להרחבת עסק קיים) , מסלול לעסקים בהקמה (הקמת עסק חדש) ומסלול מקוצר להלוואות עד 100,000 ש"ח לעסקים בעלי מחזור הכנסות של עד 3 מיליון ₪.

למידע נוסף על הלוואות מדינה ובדיקת זכאות לקבלת הלוואה לחץ

 

על מנת לקבל הלוואה לעסק מהמדינה יש לעמוד במספר תנאי סף (כל חובות העסק לרשויות המס הוסדרו, לא קיימים הליכים נגד העסק בהוצאה לפועל וחשבונות בעל העסק אינם מוגבלים או/ו מעוקלים) וקריטריונים אשר מוגדרים ע"י קרן הסיוע לעסקים כדוגמת השתתפות בהשקעה באמצעות הון עצמי של לפחות 20% מסכום ההלוואה (במקרים של השקעה), השלמת עד 25% בטחונות (המדינה מעניקה עד 90% בטחונות), הגשת תוכנית עסקית שמציגה את נתוני העסק ומוכיחה יכולת החזר להלוואה באמצעות תחזית תזרים מזומנים לשלוש שנים ועוד. ולכן שעל מנת לבדוק היתכנות ראשונית באמצעות בדיקת עמידה בתנאי הסף ועמידה בקריטריונים לקבלת הלוואות מדינה מומלץ להסתייע בחברת ייעוץ עסקי המתמחה בתחום הסיוע לעסקים וזאת על מנת להגדיל את סיכויים לקבלת הלוואה לעסק בערבות המדינה ולקצר הליכים.

אז למי פונים לקבלת הלוואה לעסק בערבות המדינה?

הלוואה לעסק במסלול זה ניתנת ע"י קרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה. קרן זו מציעה פתרון מימון נוח יותר בהשוואה להלוואות סטנדרטיות לעסקים קטנים בבנקים המסחריים.
לצורך הגשת הבקשה יש לפנות לקרן באמצעות בניית תוכנית עסקית (שאלון) והצגת כל המסמכים הדרושים על ידי הקרן.
ברוב המקרים הפנייה נעשית באמצעות חברת ייעוץ אשר יש לה את הכלים והידע לבחון את זכאות העסק ולבנות תוכנית עסקית מותאמת אישית לעסק לצורך הצגת העסק באור חיובי והוכחת יכולת החזר להלוואה שהלקוח מבקש, על מנת להבטיח את אישור ההלוואה בסיום התהליך.

מה ההבדל בין הלוואה לעסק במסלול הרגיל לבין הלוואה לעסק בערבות מדינה?

מטבע הדברים, כל בעל עסק, המוגדר לקוח קטן, נוטה לחשוב שכח המיקוח שלו קטן והוא נתון לחסדי הבנק הרבה יותר ממה שהבנק צריך אותו. האמת היא שלא כך הדבר. בתחרות הקיימת כיום, הבנקים נלחמים על כל לקוח ולכן יש המון מקום למיקוח ולשיפור התנאים שמשמעותם הוזלה ישירה של עלויות המימון והוצאות התפעול והכי חשוב – ראש שקט להתמקד בפעילות הליבה של העסק.
הלוואה לעסק במסלול הלוואות מדינה למעשה מבטיחה תנאים התחלתיים שהם בהגדרה עדיפים על התנאים העסקיים של מרבית הלקוחות ולכן, בקשת אשראי באמצעות הלוואות מדינה מעבירה את מאזן הכוחות לצד שלכם. ישנה ריבית מקסימאלית שהבנק יכול לגבות במסגרת זו, הוא מחויב לתנאים קשיחים כדוגמת רמת הביטחונות שניתן לדרוש מהלקוח, משך ההלוואה, עמלות הקמת ההלוואה ועוד. כלומר, נטילת הלוואה לעסק בערבות מדינה מייצרת לעסק הגנה בפני ניצול של המערכת הבנקאית.

יש לזכור שגם במקרה שלוקחים הלוואה לעסק במסלול ערבות מדינה, הבנק לא עושה לכם "טובה", הוא מקבל עד 90% ערבות על הכסף שהוא נותן לעסק. ערבות מדינה מקבילה ואף טובה יותר משעבוד נדל"ן (כמו במקרים של משכנתא) וכך יוצא שהבנקים מרווחים טוב ביחס לרמת הסיכון שלהם ולכן כולם מרוויחים. הלקוח, שקיבל תנאים טובים יותר והקלה בעלויות המימון, הבנק, שנתן הלוואה "בטוחה" בריבית שמשקפת רווח טוב, והמדינה, שמעמידה עסקים על הרגליים ומייצרת מקומות עבודה.

לסיכום, כדי לקבל הלוואה לעסק בערבות מדינה מהגוף המתאם בשם קרן תבור יש להציג תוכנית עסקית הכוללת ניתוח נתונים פיננסים נוכחיים וצפי עתידי של התוצאות הכספיות בעתיד ולהמציא מסמכים חשבונאיים ובנקאים על פי דרישות הקרן. את התוכנית העסקית יבחנו נציגי הקרן ויקבלו החלטה בנוגע לבקשה.

לפרטים נוספים וייעוץ אודות הלוואה לעסק באמצעות קרנות סיוע לעסקים ניתן לפנות לחברת מנועי צמיחה.

 

לבדיקת זכאותך וייעוץ ראשוני לא עלות התקשר 077-7055510 או לחץ ליצירת קשר