משפך שיווק טוב הבנוי נכון משפיע באופן ניכר על תהליך השיווק והצלחת המכירה. נזכור שמטרתם הסופית של קמפיינים מכירתיים הינה מיקסום ההכנסות ממוצר או סדרת מוצרים מסויימת, ותכנון שגוי של התהליך עלול לגרום לתוצאות מאכזבות, לצד תקציב גבוה שהולך לפח….

המטרה של בניית המשפך היא הובלת הגולש או הלקוח הפוטנציאלי, דרך סדרת שלבים ועד לרכישת המוצר או השירות. לכן חושב להבין את השלבים ולבצע אותם נכון על מנת להבטיח שההשקעה שלנו בפרסום תניב תוצאות אופטימליות.

בואו נכיר מקרוב את שלבי משפך השיווק

עולם השיווק מניח כי לקוח עובר כברת דרך ארוכה מהרגע שהוא נחשף למוצר או לשירות ועד שהוא מבצע החלטת רכישה. הדרך הזו משתנה בין לקוח ללקוח בהתאם למאפיינים אישיותיים, הרגלי צריכה, רמת הכנסה ועוד, אך ברוב המקרים, ניתן לומר כי לקוח יעבור דרך ארבעה שלבים עד לרכישת המוצר או השירות:

  1. שלב המודעות – זהו השלב שבו הלקוח הפוטנציאלי מגיע למודעה, לאתר אינטרנט, לבלוג או לפוסט ברשת חברתית בעקבות צורך מסויים שעולה, והוא מחפש את המוצר או השירות שיענה לצורך זה. בשלב זה הוא לומד את היתרונות והחסרונות, אילו תועלות הוא מקבל מהמוצר או השירות ואיך זה יכול לפתור לו את הבעיה.
  2. שלב ההתעניינות – בשלב זה הלקוח מבין מה יכול לפתור לו את הבעיה או מה עונה לו על הצורך והוא מתחיל בחיפוש אינטנסיבי יותר, משווה מתחרים, מחירים ותועלות, מחפש לעומק בגוגל, נכנס לראות המלצות ולומד כל מקור אשר יכול להשפיע ולחזק לו את המענה על הצורך שלו.
  3. שלב ההחלטה – בשלב זה הלקוח הפוטנציאלי מתמקד במוצרים או השירותים שלך, הוא רוצה להבין יותר מה אתה מציע, הוא חוזר על תועלות ומדגיש יתרונות על מנת לחזק פסיכולוגית את החלטת הקנייה שלו ומנסה להגיע לקבלת החלטה סופית.
  4. שלב הפעולה – בשלב זה הלקוח הפונציאלי נהפך ללקוח בפועל על ידי כך שהוא מבצע רישום לשירות או רכישת מוצר.

הגדרה והטמעת השלבים בערוצי המדיה השיווקית

בשלב המודעות, אנו מחפשים לייצר היכרות בין הלקוח הפוטנציאלי למוצר או השירות שלנו. אנו נרצה להשתמש בעיקר במודעות ממומנות בערוצי המדיה השונים (מודעות פייסבוק, יו-טיוב, טוויטר או כל רשת חברתית הרלוונטית לקהל היעד שלנו).

בשלב השני (שלב ההתעניינות) אנו מחפשים להעמיק  את החשיפה והתדירות עם הלקוח הפוטנציאלי ע"י חיבורו לערוצי המדיה שלנו. ניתן להשתמש בטקטיקות של הגדלת כמות העוקבים, הצטרפות לקבוצות, שיווק מחדש, שליחת דואר אלקטרוני וכו.

בשלב השלישי (שלב ההחלטה) אנו נרצה להדגיש את השירות או המוצר שלנו ונציע ללקוח להיכנס לאתר הבית (שם יש אינפורמציה מורחבת) ולכן עלינו לעבוד על האופטימיזציה של דף הבית או דף הנחיתה. בנוסף, אפשר להשתמש במודעות טקסט של גוגל (הרי סביר שהלקוח יחפש מוצרים או שירותים של מתחרים וכדאי מאוד שנהיה שם).

בכל טקטיקה שנבחר, חשבו לעקוב אחר התוצאות ולשנות דברים תוך כדי תנועה. אין הגדרה אחת מדוייקת לבניית משפך שיווק אפקטיבי ולכן יש לבצע ניסויים תוך כדי תנועה ולהיות גמישים בהחלטות שלנו.

כיצד נמדוד אם מה שאנחנו עושים עובד?

לכל שלב יש מטרות שונות, למשל, בשלב המודעות, המודעות הממומנות צריכות לייצר חשיפה בעוד בשלב ההתעניינות, תפקיד הפרסום הוא לייצר מעורבות וכמובן שבשלב המכירה, תפקיד המודעות הוא להביא את הלקוח הפוטנציאלי לרכישת המוצר או השירות.

כל שלב נמדד באמצעות מדדים שונים, ועלינו פשוט למדוד הכל!

השתמשו בכלי המדידה שמציעות פלטפורמות הפרסום השונות, נסחו מדדים השוואתיים, רשמו על קובץ אקס ובצעו ניתוחים עם המידע. כל נתון שיכול לעזור לכם להבין איך אתם מתקדמים עם משפך השיווק, צריך להשתמש בו.

למשל בפייסבוק, באיזו מודעה יש את המעורבות הגבוהה ביותר? האם במודעות תמונה? מודעות טקסט? שילוב שלהם? אילו צבעים עובדים יותר טוב? אילו ניסוחים? וכו…

הנתונים האלה יאפשר לכם להשתמש במודעות אפקטיביות יותר לאורך זמן ולמקסם את ההשקעה שלכם בכל שלב.

בהצלחה!