מבחני A/B נועדו להשוואה בין שתי גרסאות של אתר, דף נחיתה, מודעה או כל מסר פרסומי אחר על מנת לבדוק מי מהם מניב תוצאות טובות יותר.

ההשוואה נעשית על ידי הצגת המסר בשתי גרסאות שונות (גרסה A וגרסה B) לאותו קהל יעד ובאותו פרק זמן. הדבר היחיד ששונה הוא אופן הצגת המסר (טקסטים שונים, גרפיקה שונה וכו')

יחס המרה במבחני A/B

כל אתר אינטרט מסחרי מעוניין בהמרת הגולשים באתר שלו ללקוחות. לקוח שהשאיר פרטים באתר (ליד) בעצם ביצע המרה, לקוח שנרשם למנוי או שרכש כרטיס להצגה, גם הוא ביצע המרה. ישנן הרבה סוגים של המרות הנקבעות ע"י המטרה של כל קמפין. מבחני A/B מודדים באיזו גרסה יחס ההמרה גבוה יותר, כלומר איזו גרסה מייצרת תוצאות טובות יותר המשרותות את מטרת הקמפיין.

מדוע להשתמש במבחני A/B

רשת האינטרנט והרשתות החברתיות מציעות פלטפורמה פרסומית בעלת יתרונות רבים על פני הפרסום המסורתי בטלויזיה, רדיו ושלטי חוצות, ויותר ויותר ארגונים מעבירים תקציבי פרסום לטובת האינטרנט.

עבור כל תקציב פרסום נתון, יש לנו מדד שנקרא החזר השקעה (ROI) ואנו כמפרסמים מעוניינים למקסם אותו. מבחני A/B מאפשרים לנו להגיע ל ROI הגבוה ביותר, על ידי השוואת גרסאות והמשמעות היא שעבור כל שקל שמושקע בפרסום, אנו מקבלים יותר.

נניח שאנו מפרסמים דף נחיתה לצורך איסוף מתעניינים פוטנציאלים לקורס חדש שנפתח. בגרסה אחת של דף הנחיתה, כל פעם שמתעניין השאיר פרטים, העלות ההמרה הייתה 100 ש"ח (נניח שתקציב הפרסום הוא 1000 שקלים ליום ו- 10 מתעניינים השאירו פרטים).

לעומת זאת, בדף הנחיתה המקביל, עבור אותם 1000 שקלים, השאירו פרטים 20 מתעניינים. המשמעות היא שהמרה במקרה זה עולה לנו רק 50 שקלים. כמובן אם כן, שנבחר בדף הנחיתה השני, ונקבל עבור אותו תקציב נתון, כמות כפולה של נרשמים.

המשמעות לאורך זמן היא אדירה, אפילו אם הצלחנו לשפר את יחס ההמרה ב 10% בלבד (ואז אנו נקבל מתעניין נוסף "בונוס" על כל 10 מתעניינים חדשים)

מבחני A/B לאתר היעד (Onsite Test)

אתר היעד יכול להיותר אתר האינטרנט של החברה, דף נחיתה בתוך האתר או דף נחיתה חיצוני (למשל מערכת רב מסר). בהתאם למטרת הקמפיין (למשל שיעור נטישה נמוך, השאר פרטים בטופס, רכישת מוצר וכו'), אנו נרצה לבצע שינויים בין הגרסאות באתר, ברמת הטקסט, הגרפיקה, מיקום הלחצנים, מסרים שונים וכו, על מנת לבדוק מה עובד טוב יותר ומשרת את מטרת הקמפיין.

ניתן להשתמש ב google analytics על מנת להבין את התנהגות הקהל באתר. למשל, בעוד הטופס להשארת פרטים נמצא בחלק העליון של האתר, נגלה שהגולש הממוצע מבלה את רוב הזמן בחלק אחר של האתר ולא נחשף לקריאה לפעולה באופן אפקטיבי, אז נרצה לשנות את המבנה ולהציב את הטופס במקום בו הוא מבלה את מרבית זמן הגלישה באתר.

מבחני A/B למודעות (Ofsite Test)

מבחנים אלה מתייחסים למסרים בערוצי המדיה השונים, הפונים ללקוחות באמצעות מודעות טקסט, באנרים, וידאו, אימייל, וכו'.

במבחנים אלה אנו נרצה לייצר גרסאות שונות למודעות או מסרים על מנת לבדוק איזה מסר עובד טוב יותר ומשרת את המטרה (למשל נגלה כי מסר מסויים מביא יותר גולשים לאתר אבל הם אינם משאירים פרטים בעוד מסר אחר מביא מחצית מכמות המסר הראשון, אך שיעור ההמרה בו גבוה בהרבה)

שינויים אפשריים לדוגמא:

  • מסרים – נסו מספר מסרים שונים על מנת לבדוק מה נודע יותר לטעם הגושלים
  • עיצוב תמונה – השתמשו בצבעים שונים, הדגשות שונות, מסגרות, רקעים או כל אלמנט עיצובי אחר. תופתעו לגלות כמה העיצוב משפיע על הצלחת הקמפיין.
  • מיקום וגודל כפתור "לפרטים" או "צור קשר"
  • פנייה ממוקדת למגדר או גיל – נסו לבדוק לפי פילוחים מה עובד טוב יותר. אם תגלו שעלות ההמרה לנשים היא מחצית מעלות ההמרה לגברים, לא תשקיעו יותר מצקתיב הפרסום שלכם למין הנשי?

בהצלחה!